wyszukiwanie zaawansowane
1 » 2 » Elementy systemu CCTV3

Kategorie

Producenci

Kontakt

Bestsellery

Cennik

Pobierz cennik HTMLPobierz cennik XLS

Elementy systemu CCTV

Data dodania: 20-07-2012 Kamery to podstawowy element każdego systemu telewizji dozorowej. Wysoka jakość obrazu oraz prawidłową pracę całego systemu zapewni prawidłowy dobór odpowiedniego typu kamery i związanych z nią parametrów technicznych. Na optymalną pracę każdej kamery mają wpływ poniższe parametry:

Kamery CCTV

Kamery to podstawowy element każdego systemu telewizji dozorowej. Wysoka jakość obrazu oraz prawidłową pracę całego systemu zapewni prawidłowy dobór odpowiedniego typu kamery i związanych z nią parametrów technicznych. Na optymalną pracę każdej kamery mają wpływ poniższe parametry:

Typ kamery: kolorowa, czarno-biała lub dualna
Wielkość zastosowanego przetwornika obrazu CCD (np. ½”, 1/3" lub 1/4") - parametr potrzebny m. in. do prawidłowego doboru odpowiedniego obiektywu
Rozdzielczość horyzontalną - określaną w ilości linii telewizyjnych, jakie dana kamera jest w stanie przetworzyć
Czułość - podawana w wartościach minimalnego natężenia światła na obserwowanym planie
Sposób sterowania obiektywami: typu Video lub DC
Rodzaj konstrukcji i/lub obudowy kamery, np. kompakt, kopułkowa (Dome), płytkowa czy wodoszczelna
Sposób transmisji sygnału z kamery: analogowy lub cyfrowy
Funkcje dodatkowe takie, jak: BLC, AGC, ATW
Wartość napięcia zasilającego (12VDC, 24VAC, 230VAC)

Największą popularność wśród kamer zdobyły kamery kompaktowe. Są to kamery uniwersalne z gniazdem (C/CS) które umożliwia zastosowanie różnych typów obiektywów, np. o zmiennej ogniskowej oraz sterowanych poprzez Auto Iris typu VIDEO/DC, itp. Kamery te posiadają wiele dodatkowych funkcji takich, jak: BLC (kompensacja światła tylnego), AGC (automatyczne wzmocnienie obrazu) , ATW (automatyczny balans bieli), przez co gwarantują prawidłowe dopasowanie parametrów pracy do warunków panujących na obserwowanym planie. Niektóre modele są wyposażone w Menu Ekranowe (tzw OSD) dzięki któremu instalator jest w stanie wejść we wszystkie opcje sterowania kamery. W przypadku zastosowań zewnętrznych wymagają użycia specjalistycznych obudów.

Odmianą kamer kompaktowych są kamery dualne, które przeznaczone są do obserwacji planów o zmiennych warunkach oświetleniowym. Kamery te przy dobrych warunkach oświetleniowych pracują one w trybie kolorowym, natomiast po pogorszeniu tych warunków (np. w nocy) automatycznie przechodzą w tryb czarno-biały, zapewniając dużo większą czułość. Dodatkową zaletą niektórych modeli dualnych jest możliwość wykorzystania promienników podczerwieni do podświetlania planu (w trybie czarno-białym). Obecnie kamery dualne dzielimy na dwie grupy:
Najczęściej spotykane są typy pracujące wg zasady „color-cut” czyli elektronicznej metody wyłączania składowej chrominancji (kolor). Z uwagi na to, że brak koloru w obrazie pozwala na zwiększenie odstępu poziomu szumów od składowej obrazu jest możliwe zwiększenie poziomu ARW (AGC) bez zdecydowanego pogorszenia jakości obrazu.
Drugą grupą są kamery z mechaniczne usuwanym filtrem podczerwieni. Kamera przełączając się w tryb czarno-biały dodatkowo usuwa filtr podczerwieni z przed przetwornika CCD oraz zmienia tryb jego pracy. Dzięki temu zyskujemy wszystkie zalety funkcji „color-cut” oraz dodatkowo polepszamy warunki pracy CCD przy niskich poziomach natężenia oświetlenia na planie. Kamery posiadające mechaniczny filtr podczerwieni są również doskonałym wyborem do współpracy z promiennikami podczerwieni.

Kamery kopułkowe (Dome) dostępne w wersji kolorowej lub czarno-białej przystosowane są do obserwacji niewielkich planów wewnętrznych, np. małych sklepów, biur czy warsztatów. Estetyczna, półokrągła obudowa, zintegrowany mini obiektyw (najczęściej 3,6mm), dobre parametry techniczne oraz wyjątkowo korzystna cena sprawiają, że kamery te cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród instalatorów i użytkowników.

Kamery płytkowe (Board) posiadają wyjątkowo małe wymiary, zintegrowane mini obiektywy oraz dobre parametry techniczne, co predysponuje te kamery do dyskretnej (ukrytej) obserwacji. Urządzenie można bez większych przeszkód umieścić nawet w niewielkich przestrzeniach takich, jak obudowa czujki, miniaturowa obudowa czy obraz. Niewątpliwą zaletą kamer płytkowych jest również niska cena oraz bogata oferta typów (kolorowe, czarno-białe).

Kamery wodoszczelne przeznaczone są do pracy w ciężkich warunkach środowiskowych. Mała, szczelna obudowa (IP67), zintegrowany mini obiektyw oraz wysoka rozdzielczość i czułość zapewniają przydatność tych kamer nawet w trudnych aplikacjach. Urządzenia te są doskonałe m. in. do obserwacji pomieszczeń zapylonych oraz bardzo wilgotnych (np. pomieszczenia przemysłowe, piekarnie, myjnie samochodowe).
Kamery cyfrowe/sieciowe to najnowsza rodzina kamer, które wyróżniają się głównie tym, że sygnał świetlny na wyjściu przetwornika nie jest zamieniamy na sygnał analogowy, ale w postaci cyfrowej wysyłany jest bezpośrednio do sieci komputerowej umożliwiającej zdalną transmisję obrazu na znaczne odległości. Bezpośrednie wyjście sieciowe i wbudowany wideoserwer pozwalają przesłać lub przeglądać obraz praktycznie z każdego miejsca na ziemi poprzez sieć rozległą - czyli Internet. W przypadku tych kamer rozdzielczość podaje się nie w liniach telewizyjnych, ale w punktach/pikselach. Inną zaletą kamer sieciowych jest możliwość jednoczesnego dostępu do obrazu poprzez sieć komputerową (LAN, WAN, Internet) nawet do 100 użytkowników. Kamery sieciowe w zależności od zastosowanego modułu kamerowego
pracują w trybie kolorowym, lub dualnym (możliwość przełączenia w tryb czarno-biały). Niektóre modele mogą być wyposażone w głowice obrotowo-uchylne. Bezpośrednio do kamery doprowadzone są często wyjścia alarmowe oraz przekaźnikowe, dzięki czemu możemy zdalnie sterować, np. oświetleniem lub otwieraniem drzwi.


Słownik CCTV:
CCD - przetwornik fotoelektryczny, przetwarzający sygnał świetlny na sygnał elektryczny
AES - automatyczna migawka elektroniczna
AGC - automatyczna korekta wzmocnienia obrazu
BLC - kompensacja oświetlenia tylnego
ATW - automatyczna korekcja poziomu bieli (występuje tylko w kamerach kolorowych)
Auto Iris typu VIDEO - automatyczna przysłona obiektywu przystosowana do sterowania sygnałem wizyjnym
Color-cut – funkcja kamer dualnych z elektroniczną opcją wyłączania składowej koloru (chrominancji)
Filtr Low – Pass – filtr dolnoprzepustowy, zapewniający widzialność podczerwieni przez kamery kolorowe
Auto Iris typu DC - automatyczna przysłona obiektywu przystosowana do sterowania sygnałem stałoprądowym

 

Obiektywy

Obiektyw jest jednym z podstawowych elementów systemu telewizji obserwacyjnej. Jego prawidłowy dobór gwarantuje poprawne działanie oraz przydatność całego układu. Aby to zapewnić należy wziąć pod uwagę kilka charakterystycznych cech oraz parametrów technicznych.

Najważniejsze z nich to:
przekątna zastosowanego w kamerze przetwornika CCD (np. 1/3")
wielkość ogniskowej obiektywu (np. f = 4mm)
apertura, inaczej światłość (np. F1.2)
rodzaj zastosowanej przesłony (stała, ręczna, automatyczna - auto iris)
możliwość zmiany ogniskowej (tzw. zoom ręczny lub mechaniczny - moto zoom)
głębia ostrości

W przypadku doboru obiektywu względem przekątnej CCD należy pamiętać o zasadzie, że zastosowany w danej kamerze obiektyw musi być przeznaczony kamer o przetworniku co najmniej takiej samej wielkości jak to w której jest montowany. Jedyną zmianą będzie zmniejszenie kąta widzenia obiektywu (o około 30%). Jeśli natomiast zastosujemy obiektyw dla CCD mniejszego (np. 1/4") do kamery z przetwornikiem większym (np. 1/3") to stracimy wszystkie narożniki w obrazie. Powstaje tzw. efekt winietacji.

Niezwykle istotnym elementem prawidłowego wyregulowania obiektywu względem położenia przetwornika kamery jest ustawienie tzw. back focus-a. Ważne jest aby doregulowanie obiektywu do kamery odbywało się przy pełnym otworze przysłony (najmniejsza głębia ostrości).
Ogniskowa obiektywu decyduje o kącie widzenia. I tak w przypadku obiektywu do CCD 1/3" i ogniskowej 4mm, uzyskujemy kąt widzenia (poziomy) około 70st. Odpowiednio 2,8mm daje nam około 90st a 8mm - około 30st. Prawidłowy dobór ogniskowej można przeprowadzić z pomocą prostych wzorów przeliczeniowych lub wygodnych kalkulatorów wykonywanych w postaci ruchomych kół z podziałką. Zalecanym sposobem jest również wizja lokalna dająca zarówno instalatorowi jak i późniejszemu użytkownikowi możliwość dokładnej oceny widzialności planu.

Apertura obiektywu decyduje o sprawności układu optycznego. Im wartość F jest bliższa 1 tym obiektyw jest "jaśniejszy", czyli jest w nim mniej strat świetlnych.
Rodzaj przesłony wiąże się natomiast z rodzajem i zmiennością oświetlenia występującego na planie obserwacyjnym. W przypadku obserwacji terenów zewnętrznych, gdzie oświetlenia zmienia się drastycznie w ciągu doby (od pełnego słońca do nocy) zalecane jest stosowanie obiektywów z automatyczną przesłoną.
Obecnie ustaliły się dwa formaty sterowania obiektywami - typu DC oraz typu VIDEO. Dzięki tym układom obiektyw jest w stanie w prawidłowy sposób dobrać aktualną wielkość przesłony do panującego na planie natężenia oświetlenia.
Opcja zmiany ogniskowej jest bardzo ważnym, ale i wygodnym elementem współcześnie produkowanych obiektywów. W przypadku tzw. zoom-u ręcznego jesteśmy w stanie samodzielnie ustalić kąt widzenia kamery poprzez manualną zmianę ogniskowej (np. w zakresie 3-8mm). Bardziej zaawansowane możliwości posiadają obiektywy typu moto zoom, gdzie zmianę ogniskowej uzyskujemy z pomocą zdalnego sterowania pracą silniczków napędzających wewnętrzny mechanizm.
Obiektywy z układem optycznym typu DAY/NIGHT. Nowoczesna technologia zapewniającą utrzymanie optymalnych warunków pracy układu optycznego bez względu na zmianę długości promieniowania świetlnego. Zalecane do stosowania w systemach wykorzystujących promienniki podczerwieni. Specjalna konstrukcja soczewek oraz odpowiedni dobór powłok i szkła zapewnia utrzymanie tego samego punktu ostrości zarówno dla światła widzialnego jak i podczerwieni (do 940nm).
Ostatnim elementem, niestety często pomijanym w danych katalogowych producenta, jest tzw. głębia ostrości. Ujmując najprościej jest to zdolność układu optycznego do prawidłowego, ostrego oddania obrazu w danym zakresie odległości od miejsca zamontowania kamery. O jej wielkości decydują trzy parametry obiektywu:
wielkość aktualnego otworu przesłony - im jest większy tym głębia ostrości jest mniejsza
wielkość ogniskowej - im dłuższa ogniskowa tym głębia ostrości mniejsza, krótsza ogniskowa daje zdecydowane powiększenie głębi
odległość od obserwowanego obiektu - większa odległość, większa głębia
natomiast bliższa, głębia mniejsza.

Rejestratory

Rynek wizyjnych rejestratorów cyfrowych jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się działów telewizji dozorowej. Ich podstawowe zalety, czyli wysoka jakość nagranego obrazu, duża prędkość odświeżania, wbudowane opcje zdalnego monitoringu i archiwizacji dają niespotykany w systemach analogowych komfort obsługi. Na dzień dzisiejszy obowiązują dwie rodziny DVR-ów, czyli rejestratorów cyfrowych.
Pierwszą są popularne karty przechwytujące wideo do komputerów. Obsługują one zazwyczaj od 4 do 32 sygnałów z kamer analogowych CCTV lub kamer IP. Większość modeli wyposażona jest również w wejścia i wyjścia alarmowe. Do prawidłowej pracy potrzebują odpowiednio skonfigurowanego komputera klasy PC oraz specjalnego oprogramowania zarządzającego (dostarczanego zazwyczaj przez producenta).
Rejestracja obrazów wykonywana jest na twardym dysku komputera. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena, możliwość wykonywania "upgradów" sprzętu (np. wymiany twardego dysku na większy) oraz wygodne funkcje zdalnego monitoringu. Tego typu sprzęt doskonale nadaje się do małych, autonomicznych systemów CCTV takich, jak stacje benzynowe, biura, apteki, sklepy ale również jest doskonałym wyborem przy tworzeniu systemów rozległych takich jak sieci banków, sklepów itp.
Wartymi zauważenia są DVR-y OPTIVA serii LTR44xx. Wyjątkowo atrakcyjna cena, duży wybór modeli (4,8,12 i 16 kamer) oraz doskonale przygotowane oprogramowanie zarządzające sprawiają, że jest to aktualnie jeden z najciekawszych produktów tej klasy na naszym rynku. Seria LTR44xx oferuje oprócz standardowych funkcji rejestratora cyfrowego (nagrywanie, przeglądanie materiału, archiwizacja, zdalny podgląd) kilka dodatkowych opcji tzw Inteligentnej Obróbki Obrazu. Są to m.in.: opcja zliczania obiektów, wirtualna granica, wykrywanie pozostawionych lub zabranych obiektów, detekcja płomienia i bardzo zaawansowany CMS.
Następną grupą są rejestratory autonomiczne, tzw. "stand-alone ". Jest to kompletne urządzenie wyposażone we własny system operacyjny, układy wejściowe/wyjściowe wideo i alarmowe, twardy dysk, na którym odbywa się rejestracja oraz wideoserwer za pomocą, którego jesteśmy w stanie zrealizować opcje zdalnego monitoringu.
Zaletą tych modeli jest wysoka stabilność pracy, jakość obrazu oraz prosta i wygodna obsługa. Z uwagi na te cechy urządzenia autonomiczne polecane są do systemów, gdzie rejestrator musi być elementem pewnym i niezawodnym.
Bardzo uniwersalnym rozwiązaniem są rejestratory autonomiczne OPTIVA serii VODVR3000. Seria składa się z modeli 4, 9 i 16 kamerowych. Aktualna oferta obejmuje dwie rodziny:
VODVR32xx (4, 9 i 16 kanałów) z prędkością rejestracji do 100kl/sek (dla rozdzielczości CIF)
VUDVR35xx (16 kanałów) z prędkością rejestracji do 400kl/sek (dla rozdzielczości CIF)
Wszystkie modele mogą być wyposażone w wynośną klawiaturę, posiadają wbudowany wideoserwer, zaawansowaną wideodetekcję ruchu, pilot IR, sterowanie głowicami PTZ, wyjście monitora głównego VGA, 4/16 wejścia audio itp.
Rejestracja odbywa się za pomocą gwarantującego najwyższą jakość zapisu algorytmu MPEG4. Archiwum nagrań może być wykonane z pomocą łącza USB2.0, napędu DVD-RW lub poprzez łącze sieciowe LAN.

Nowością jest seria VEKO zawierająca dwa modele VEDVR2108 (8x) VEDVR2116 (16x). Rejestratory oferują najnowszy kodek kompresji obrazu H.264. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zapisać nawet o 20-40% więcej materiału wideo w stosunku do kompresji MPEG4. Dodatkowo transfer po sieci komputerowej nie wymaga łącz o dużej przepustowości. Seria VEKO umożliwia zapis z prędkością do 200kl/sek.
W standardzie urządzenie jest wyposażone w pilot IR, wyjście VGA i łącze sieciowe.
Firma VOLTA oferuje również dwie ekonomiczne serie OPTIVA dedykowane do pracy w małych kilku-kamerowych instalacjach.
VODVRT04 ? triplexowy rejestrator, wyposażony w 4 wej kamerowe, rejestrujący z prędkością do 50kl/sek. W zależności od wersji klient może wybrać model standardowy lub wyposażony dodatkowo w wyjście LAN (praca po sieci komputerowej) oraz wyjście monitorowe XGA (współpraca z monitorem komputerowym).
VODVR2000 ? rodzina Nisko budżetowych rejestratorów (4 i 8 kanałów) oferujących wszystkie niezbędne do pracy funkcje. Prędkość rejestracji do 100kl/sek, MPEG4, praca w sieci komputerowej, wyjście monitorowe VGA oraz pilot IR są jednymi ze standardowych cech rejestratora

 

Monitory CCTV

W systemach telewizji dozorowej monitory stanowią ważny element wizualizacji całego układu. Główną cechą wyróżniającą je od kineskopów używanych w domowych telewizorach, jest przede wszystkim ich specjalna konstrukcja zapewniająca dużo większą żywotność luminoforu. Głównym parametrem podawanym przy monitorach jest rozdzielczość obrazu, ilość wejść i wyjść sygnału wizyjnego, menu ekranowe (głównie przy monitorach kolorowych),a także toru audio. Wyróżniamy monitory czarno-białe oraz kolorowe o różnych wielkościach przekątnej ekranu, np. 9, 12, 15 czy 20 cali.
Ostatnio coraz większą popularność w systemach telewizji dozorowej zaczynają odgrywać monitory ciekłokrystaliczne. Monitory te w stosunku do tradycyjnych, są bardziej przyjazne dla ludzkiego oka oraz posiadają zdecydowanie mniejsze gabaryty (ich głębokość wynosi często poniżej 10cm, a waga poniżej 6kg). Jak na razie cena monitorów LCD jest stosunkowo wyższa niż monitorów tradycyjnych, ale to z pewnością do nich należy przyszłość w systemach telewizji dozorowej

Akcesoria
Prawidłowy dobór różnego typu złączek, wtyków, okablowania oraz innych elementów dodatkowych jest wbrew pozorom niezwykle istotnym zadaniem dla każdego instalatora systemu CCTV. Źle dobrany przewód lub zasilacz zbyt niskiej mocy może skutecznie unieruchomić nawet najbardziej zaawansowany układ. Wartymi zauważenia są również dodatkowe układy przeciwdziałające skutkom przepięć powstających zarówno na liniach wizyjnych jak i zasilających. Należą do nich specjalizowane urządzenia przystosowane do pracy w obwodach wysokich częstotliwości zapewniające ochronę sprzętu CCTV a nie wprowadzające zakłóceń oraz tłumienia sygnału wizyjnego w czasie normalnej pracy systemu.
Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Pobieranie danych...