wyszukiwanie zaawansowane
1 » 2 » Elementy monitoringu IP3

Kategorie

Producenci

Kontakt

Bestsellery

Cennik

Pobierz cennik HTMLPobierz cennik XLS

Elementy monitoringu IP

Data dodania: 20-08-2011 oraz powszechniejsze stają się systemy monitoringu wizyjnego oparte o kamery IP oraz sieci komputerowe z protokołem TCP/IP (przewodowe i bezprzewodowe). Systemy monitoringu IP umożliwiają monitorowanie obiektów oraz rejestrowanie obrazów z kamer przez sieć komputerową typu LAN/ WAN/ Internet. Jego struktura, inaczej niż w

Elementy monitoringu IP

                        
 Coraz powszechniejsze stają się systemy monitoringu wizyjnego oparte o kamery IP oraz sieci komputerowe z protokołem TCP/IP (przewodowe i bezprzewodowe). Systemy monitoringu IP umożliwiają monitorowanie obiektów oraz rejestrowanie obrazów z kamer przez sieć komputerową typu LAN/ WAN/ Internet. Jego struktura, inaczej niż w systemach analogowych, nie bazuje na bezpośrednich połączeniach kablowych typu punkt-punkt, lecz na sieci IP, dzięki której strumienie wideo mogą być przesyłane do dowolnego miejsca na świecie (podgląd za pomocą przeglądarki internetowej lub dedykowanego oprogramowania). Telewizja dozorowa IP cechuje się ogromną funkcjonalnością, elastycznością oraz efektywnością pracy, co sprawia że może być wykorzystywana w nieograniczonej liczbie zastosowań, począwszy od małych sklepów, a skończywszy na obiektach wojskowych.
 
Elementy systemów monitoringu wizyjnego IP
Kamery IP
Podstawowym elementem każdego systemu monitoringu IP, jest kamera IP.  Zadaniem każdej kamery IP jest generowanie oraz transmisja obrazu po sieci IP, co pozwala na prowadzenie lokalnej lub zdalnej kontroli wideo w oparciu o strukturę sieci IP. Identyfikacja kamery sieciowej odbywa się na podstawie jej adresu IP, czyli tak samo jak w przypadku tradycyjnych urządzeń sieciowych. Kamery IP w przeciwieństwie do tzw. kamer internetowych nie wymagają bezpośredniego podłączenia do komputera za pomocą złącza USB lub IEEE1394, ponieważ można je instalować w dowolnym miejscu sieci LAN/ WAN/ Internet.
Kamery IP w odróżnieniu od kamer telewizji przemysłowej (tzw. kamer analogowych) oprócz przekazywania obrazu oferują realizację wielu innych funkcji przez to samo połączenie sieciowe (np. sterowanie obrotem w poziomie/pochylaniem/zbliżaniem) oraz umożliwiają obsługę systemów inteligentnej analizy wideo. Z kolei, niektóre kamery IP oferują obraz o rozdzielczości powyżej jednego miliona pikseli (tzw. kamery megapikselowe), który pozwala na skuteczną identyfikację osób i przedmiotów oraz wideoweryfikację zdarzeń alarmowych.
Dzięki tym wszystkich właściwościom użytkowym, kamery sieciowe pozwalają na budowę elastycznych, skalowanych i funkcjonalnych systemów telewizji przemysłowej.
 
 Wideo serwery IP
Wideo serwery IP (serwery wizyjne) to urządzenia sieciowe, których przede wszystkim przekształcają analogowe sygnały wideo z typowych kamer przemysłowych na sygnały cyfrowe, które następnie mogą być przekazywane za pomocą sieci z protokołem IP.  Czyli  serwery wizyjne powodują, że kamery analogowa może pracować jako kamera sieciowa IP. Ze względu na swoje praktyczne właściwości, wideo serwery IP umożliwiają przejście na system monitoringu IP bez konieczności pozbywania się profesjonalnych urządzeń analogowych. Dostępne na rynku serwery wizyjne przeważnie zapewniają obsługę od jednej do ośmiu kamer analogowych (kanały wideo typu BNC), natomiast dzięki wbudowanemu interfejsowi sieciowemu mogą pracować w sieci IP. Serwery wizyjne podobnie jak kamery sieciowe IP posiadają swój własny serwer WWW, procesor do kompresji sygnału wizyjnego (dostępne metody kompresji to: H.264, MPEG-4 oraz MJPEG) oraz własny system operacyjny do zarządzania materiałem wizyjnym z kamer analogowych. Profesjonalne wideo serwery IP posiadają wiele opcji dodatkowych, np. funkcja detekcji ruchu i dwukierunkowa komunikacja audio, które powodują że podłączone do nich kamery analogowe mogą pracować jak pełnowartościowe kamery IP.
       
Rejestratory i oprogramowanie NVR
Kluczowym elementem instalacji monitoringu wizyjnego są rejestratory i oprogramowanie NVR. Te elementy zarządzają, analizą oraz rejestracją sygnałów audio/wideo. Rozwiązania tego typu w większości przypadków pracują platformie systemu operacyjnego Windows lub na serwerze Unix/Linux. W Obecnym czasie większość producentów kamer IP dołącza do nich bezpłatne oprogramowanie NVR pozwalające na realizację podstawowych zadań związanych z prowadzeniem nadzoru wideo za pomocą systemu monitoringu IP.
 Podstawowe funkcje oprogramowania NVR:
•    Jednoczesny zapis i podgląd obrazu z kilku kamer IP;
•    Kilka trybów inicjacji zapisu obrazu z kamer
•    Zdalny dostęp za pomocą przeglądarki internetowej WWW
•    Sterowanie kamerami PTZ;
•    Funkcje zarządzania alarmami i automatyczne powiadamianie o alarmach.
•    Inteligentne analizy obrazów.
 
 
Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Pobieranie danych...