wyszukiwanie zaawansowane
1 » 2 » kamery sieciowe,oprpgramowanie NVR3

Kategorie

Producenci

Kontakt

Bestsellery

Cennik

Pobierz cennik HTMLPobierz cennik XLS

kamery sieciowe,oprpgramowanie NVR

Data dodania: 20-07-2011  W ostatnich latach dokonuje się dynamiczny rozwój systemów telewizji dozorowej CCTV. Systemy analogowe ustępują miejsca nowoczesnym systemom monitoringu. Obecnie projektuje się  systemy telewizji dozorowej w obiektach mieszkalnych wykorzystuję technikę cyfrowa dającą dużo większe możliwości praktycznego i efektywnego

Nowoczesne elementy-kamery sieciowe,oprpgramowanie NVR, mobilne urządzenia PDA

 W ostatnich latach dokonuje się dynamiczny rozwój systemów telewizji dozorowej CCTV. Systemy analogowe ustępują miejsca nowoczesnym systemom monitoringu. Obecnie projektuje się  systemy telewizji dozorowej w obiektach mieszkalnych wykorzystuję technikę cyfrowa dającą dużo większe możliwości praktycznego i efektywnego zabezpieczenia obiektu. 
Codziennością są już rejestratory cyfrowe nagrywające obraz i dźwięk na nośnikach cyfrowych, łączące w sobie funkcje dawnego magnetowidu, multipleksera, przełącznika czy detektora ruchu. Coraz częściej stosuje się rozwiązania w części lub w całości wykorzystujące funkcje sieciowe, pozwalające spożytkować istniejącą bądź nowo budowaną sieć strukturalną w budynkach.  Kamery IP megapikselowe osiągają duże rozdzielczości w systemie PAL czy NTSC co zwiększa ilość obrazu w obrazie". Dodatkowo udostępniają wiele funkcji wbudowanych, jak wstępna detekcja ruchu czy analiza obrazu, wbudowany web serwer. Nowoczesny system CCTV pozwala dzięki swej elastyczności na swobodną ewolucję od tradycyjnych kamer analogowych do nowoczesnych kamer IP bez konieczności rezygnowania z istniejącej infrastruktury. Rozwiązania hybrydowe ze względu na różnice w cenach kamer analogowych w stosunku do kamer IP jeszcze długo będą cieszyły się popularnością. Nowoczesny, hybrydowy system telewizji dozorowej pozwala łączyć w jednym systemie wszystkie typy kamer: analogowe, kamery IP o rozdzielczości standardowej i mega pikselowej, stałopozycyjne i na głowicach PTZ. Architektura systemu hybrydowego oparta jest o model klient--serwer. Podstawowymi elementami odpowiadającymi za akwizycję obrazu z kamer analogowych, jego rejestrację i analizę, przechowywanie i udostępnianie są rejestratory cyfrowe. Pełnią rolę serwerów podłączonych do sieci LAN rozmieszczonych po obiekcie. Dodatkowo umożliwiają przechwytywanie strumieni z kamer sieciowych i wideo serwerów IP. Rolę klientów pełnią stanowiska podglądowe oparte o komputer PC z dedykowanym oprogramowaniem. Zapewnia to jednoczesny dostęp do obrazu dla wielu klientów z różnych miejsc w sieci. Interfejs użytkownika jest spójny i intuicyjny, i taki sam dla małej instalacji na kilkanaście kamer, jak i dla dużej instalacji na kilkaset kamer.
Coraz tańsze kamery IP oraz ich coraz większa funkcjonalność sprawia, że udział w rynku będzie zdecydowanie wzrasta. Już dziś kamery sieciowe IP są wyposażone w funkcje nieosiągalne dla kamer analogowych, a w niektórych zastosowaniach pozostają bezkonkurencyjne. W systemach IP obraz zdigitalizowany w kamerze pozostaje w formie cyfrowej, aż do jego wyświetlenia na monitorze lub do zapisu na rejestratorze cyfrowym. Nie zachodzi potrzeba podwójnej konwersji do i z postaci analogowej w celach transportowych. 
Kamery IP charakteryzują się znakomitym i ostrym obrazem dla obiektów szybko poruszających się. Efekt jest szczególnie widoczny na wysokiej jakości nowoczesnych monitorach. Wszystko dzięki zastosowanej technice skanowania progresywnego, która w odróżnieniu od stosowanej powszechnie w kamerach analogowych technice z wybieraniem międzyliniowym umożliwia skanowanie całego obrazu zamiast półobrazów przesuniętych w czasie. Skanowanie co drugiej linii dla obiektów szybko poruszających się powoduje efekt rozmazania i nieostrości szczególnie na krawędziach.  
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych procesorów o coraz większej mocy obliczeniowej w kamerach IP odbywa się już nie tylko proces digitalizacji i kompresji obrazu, ale również jego wstępna analiza pod kątem określonych zjawisk. Eliminuje to konieczność przesyłania całego materiału do rejestratorów i poddawania go analizie pod kątem jego –¬użyteczności (najczęściej zwykła detekcja ruchu). Zamiast tego kamera IP w określonych porach, np. nocnych czy o mniejszym natężeniu ruchu, podejmuje decyzje po wstępnej analizie, czy transmitować dany obraz do odbiorników. W zależności od przeznaczenia kamery jej funkcjonalność może być wzbogacona o inteligentną detekcję ruchu, wykorzystując wszystkie lub wybrane algorytmy. Kamera może rozróżnić obiekty w ruchu (ludzie, samochody) od tła (poruszające się liście, drzewa, rzeki, migające światła), redukując znacząco liczbę fałszywych alarmów. Kamera sieciowa IP może reagować alarmem na sabotaż w postaci próby jej odwrócenia od standardowego planu, zasłonięcia czy zamalowania. Inne algorytmy pozwalają na wykrycie zagrożenia spowodowane pozostawaniem obiektu w określonym miejscu dłużej niż zadany czas (funkcja pozostawienia bagażu), czy odwrotnie, brakiem określonych obiektów na swoim miejscu - funkcja strażnika".
 

 
Kamery sieciowe IP
 
Kamery sieciowe IP wykorzystujące przetworniki mega pikselowe oferują zupełnie inną jakość obrazu niż standardowe kamery analogowe. Powszechnie dostępne modele oferują nawet 5 Mpix rozdzielczości. Oczywiście wraz ze wzrostem jakości rośnie również zapotrzebowanie na pasmo oraz miejsce do magazynowania zwiększonych ilości danych. I tutaj technika nie pozostaje bez odpowiedzi. Dostępne już są funkcje inteligentnego odcinania niepotrzebnego obrazu, a dzięki dużej rozdzielczości uzasadnione jest wykorzystywanie funkcji cyfrowego zoom-u.
Kamery sieciowe IP mogą korzystać z zasilania dostarczanego w kablu Ether-netowym (Power over Ethernet zgodnie z normą IEEE 802.3af)- Dzięki temu planowanie rozbudowy systemu o kolejne kamery jest bardziej elastyczne, a sama instalacja łatwiejsza. Jest to rozwiązanie powszechnie stosowane w telefonii IP.Zarządzanie kamerą sieciową możliwe jest również poprzez zwykłą przeglądarkę internetową, np. Internet Explorer czy Mozilla. Wbudowany web serwer to jednak nie tylko dostrajanie wszystkich parametrów kamery, ale również możliwość podglądu obrazu bez konieczności zakupu specjalizowanego oprogramowania do monitorowania.
Kamery sieciowe w wersjach ruchomych PTZ szybko- i wolnoobrotowych mogą być sterowane poprzez sieć. Nie jest wymagany dodatkowy przewód sterujący, tak jak w tradycyjnych rozwiązaniach analogowych. Sterowanie kamerą sieciową IP odbywa się ze stanowisk komputerowych za pomocą myszy (lub innych urządzeń wskazujących) lub tradycyjnie poprzez pulpity sterownicze z wykorzystaniem protokołu IP. Dzięki temu system zyskuje na elastyczności, gdyż ewentualna decyzja o zmianie typu kamery ze stałopozycyjnej na obrotową nie powoduje konieczności uzupełniania okablowania.
Większość kamer sieciowych IP posiada wbudowane wejścia i wyjścia cyfrowe wykorzystywane do wprowadzania i wyprowadzania sygnałów zewnętrznych z innych urządzeń umiejscowionych w pobliżu kamery. Pozwala to na prostą integrację z innymi systemami i urządzeniami oraz transport tych sygnałów z wykorzystaniem sieci IP.Niektóre modele kamer sieciowych IP posiadają interfejsy bezprzewodowe WIFI w standardach 802.11 b/g, umożliwiając tym samym włączenie kamer do monitorowania obiektu wszędzie tam, gdzie prowadzenie kabla transmisyjnego jest niemożliwe lub nieopłacalne.
Wykorzystanie systemów bazujących na sieciach IP umożliwia monitorowanie i obserwację obrazu w czasie rzeczywistym z dowolnego komputera czy urządzenia mobilnego dostępnego w tej samej sieci. Bez znaczenia jest, czy sieć ta ma zasięg w ramach jednego budynku, czy poza jego obszarem. 
Systemy telewizji dozorowej bazujące na kamerach sieciowych IP zwykle składają się z serwerów NVR (Network Video Recorder) oraz stacji klienckich. Dzięki takiej architekturze systemy IP są niezwykle skalowalne. Wystarczy do sieci włączyć następny serwer NVR po przekroczeniu limitu obsługiwanych kamer. Serwery NVR odpowiedzialne są za przechwytywanie i rejestrację strumieni wideo z kamer sieciowych IP lub wideo serwerów IP. Rejestracja może odbywać się bezpośrednio na serwerze NVR lub zewnętrznych pamięciach masowych. Na rynku dostępne są rozwiązania firmowe obsługujące urządzenia IP danego producenta, jak również pakiety uniwersalne, które zapewniają obsługę kamer sieciowych IP różnych producentów, dając inwestorowi elastyczność w zakresie doboru technologii. 
Podstawowym zadaniem serwerów NVR jest rejestracja obrazu. W tym zakresie wiodący producenci udostępniają wiele ciekawych funkcji konfiguracyjnych. Poza rejestracją obrazu w trybie ciągłym oferują zaawansowaną detekcję ruchu również nagrywanie zgodnie z harmonogramem. Systemy najbardziej zaawansowane oferują tzw. nagrywanie zdarzeniowe. Istnieje możliwość wywoływania określonych akcji automatycznych na bazie relacji co jeśli". Źródłem zdarzeń mogą być informacje z detekcji ruchu, wejść alarmowych, zanik obrazu lub komunikacji z kamerą sieciową IP, alarm z systemu analizy obrazu, informacja z portu szeregowego (kasa fiskalna, bankomat). W reakcji na zdarzenia można wywołać nagrywanie obrazu ze zdefiniowanymi parametrami, nagrywanie dźwięku z dowolnego mikrofonu, zmienić stan wyjścia alarmowego, ustawić kamerę szybkoobrotową w odpowiedniej zdefiniowanej wcześniej pozycji, wysłać e-mail z powiadomieniem o zdarzeniu, czy wreszcie nagrać materiał na płytę DVD. Wszystkie zdarzenia dotyczące nagrywania mogą mieć zdefiniowany czas przed alarmem oraz po alarmie.
Sieć serwerów NVR tworzy zintegrowany system monitoringu wizyjnego ze zdecentralizowanymi stanowiskami nadzoru w dowolnym punkcie sieci Ethernet.
Profesjonalne systemy NVR umożliwiają wykonywanie wszystkich funkcji typowych dla tradycyjnej krosownicy wizyjnej, a ponadto, dzięki technologii cyfrowej, wiele funkcji niedostępnych w technologii analogowej. Do jednej klienckiej stacji roboczej można dołączyć kilka monitorów i wyświetlać obraz z różnych kamer oraz jednocześnie odtwarzać. Wyświetlanie obrazu z kamer z różnych serwerów, dowolne widoki (podział ekranu wg ustawień operatora) i sekwencje widoków, monitory alarmowe, tworzenie relacji logicznych w celu wyświetlenia określonego widoku, np.: detekcja ruchu na kamerze nr 10 powoduje wyświetlenie widoku Wjazd na parking na monitorze 1 oraz kamery 8 na monitorze 2.
 
 
 
 

Oprogramowanie sieciowe GV-NVR


 
 
Oprogramowanie NVR firmy Geovision z serii GV-NVR

Istotnym czynnikiem wpływającym na funkcjonalność systemów IP jest operacja na Widokach. Operator nie musi znać de facto fizycznej lokalizacji kamer i sposobu podłączenia (numer kamery na rejestratorze jak w tradycyjnym systemie). Wystarczy, że będzie miał odpowiednio zdefiniowane Widoki opisane w języku naturalnym (parter wschód, parking, brama główna itp.) Po wybraniu Widoku na monitory ładowane są odpowiednie zestawy kamer.Stacje klienckie umożliwiają odtwarzanie nagranego materiału, oferując narzędzia do szybkiego i skutecznego wyszukiwania obrazu. Operatorzy systemów CCTV doskonale wiedzą, jak długo czasami trwa wyszukiwanie konkretnego zdarzenia w tradycyjnym systemie. Nowoczesne systemy oferują inteligentne narzędzia w postaci wtórnej detekcji ruchu, czyli wystarczy zaznaczyć określony fragment obrazu, zadać ramy czasowe i w wyniku otrzymamy tylko zmiany w tym obszarze. Dodatkowo możliwe jest wyszukiwanie po znacznikach alarmowych z funkcji detekcji ruchu, wejść alarmowych czy systemu analizy obrazu.
Upowszechnienie mobilnych urządzeń PDA sprawia, że producenci wizyjnych systemów sieciowych nie pozostają w tyle. Już dzisiaj dostępne są wersje klienckie przeznaczone do uruchamiania na tego typu urządzeniach.
 
 
 Monitoring wizyjny w budynkach bardzo często wspomaga pracę innych systemów budynkowych, takich jak systemy kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, sygnalizacji pożaru czy system BMS. Informacje alarmowe napływające z tych systemów są analizowane przez operatorów i często wymagają weryfikacji wizualnej. Interakcja systemu telewizji dozorowej oraz systemów budynkowych sprawia, że reakcja na zdarzenia alarmowe jest szybsza i skuteczniejsza. Wiodący producenci dużych systemów telewizji dozorowej udostępniają narzędzia do integracji swoich produktów z innymi systemami. Funkcjonalność zintegrowanego systemu jest dużo większa niż systemów pracujących oddzielnie.
Burzliwy rozwój technologii informatycznych oraz rosnące wymagania użytkowników w zakresie bezpieczeństwa wymusiły na producentach systemów zmianę podejścia do tematu monitoringu wizyjnego. Nowoczesne systemy oparte o rejestratory DVR czy hybrydowe będą coraz częściej wypierane przez systemy w całości oparte na kamerach IP Wraz z upowszechnieniem się technologii sieciowych w nadzorze wizyjnym systematycznie spadają ceny kamer IP Funkcjonalność wizyjnych systemów sieciowych pozwala zaspokoić wymagania nawet najbardziej wymagających klientów.
 
Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Pobieranie danych...